Izložba “Na vrhu jezika” se bavi istraživanjem fenomena jezika kao sredstva koje služi ne samo za komunikaciju i izražavanje već je ujedno medij moći koji nam omogućuje ili onemogućuje pristup određenim društvenim sferama.
Fokus je na osobnim pričama umjetnica i umjetnika iz regije koji se bave prije svega dinamikom razumijevanja i nerazumijevanja koja nastaje migracijom i poznavanjem, odnosno učenjem različitih (razina) jezika te pitanjem ograničenosti svijesti koja je rezultat ograničenosti jezikom kojim govorimo. Umjetnice/i temi pristupaju na različite načine, otkrivajući njezinu kompleksnost i slojevitost pa se tako njihovi radovi bave specifičnim aspektima jezičnog pitanja: od same artikulacije glasova, utjecaja jezika na našu percepciju, veze jezika i migracija, pa sve do fenomena izumiranja jezika. Cilj je izložbe osvijestiti povezanost društvenih i jezičnih struktura, njihovo međudjelovanje, te tako proizvesti polazišnu točku za bolje međusobno razumijevanje i kulturu dijaloga.
Izložba Na vrhu jezika rezultat je projekta kustoskog kolektiva WHW i Pogona – NOVAci koji se ove godine provodi po drugi put. NOVAci odgovaraju na potrebu za novim oblicima potpore za mlade kustose/ice kojima je na početku samostalne karijere potrebna infrastrukturna, organizacijska i mentorska podrška pri ostvarivanju prvih kustoskih programa. S obzirom na to da tijekom studija najčešće nemaju priliku razvijati ova znanja, a prije svega i producirati vlastite kustoske projekte, ova je platforma novi katalizator podrške razvoja domaćih kustoskih praksi s fokusom na konkretno praktično iskustvo. U sklopu projekta su kustosice Ana Kovačić i Lea Vene pet mjeseci mentorirale mladu kustosicu Antonelu Solenički u pripremanju izložbe: od razvoja koncepta, susreta s umjetnicima, teoretičarima i praktičarima, do odabira radova dizajniranja postava i izvještavanja projekta.
Pogon i WHW ovim projektom intenziviraju dugogodišnju raniju suradnju koja, osim što je programska, uključuje i zajedničko zagovaranje modela koji bi promijenio nestabilni institucionalni i prekarni status Galerije Nova, s ciljem očuvanja resursa Galerije i otvaranja mladim generacijama.
Antonela Solenički studentica je vizualnih umjetnosti i kustoskih studija i prvostupnica povijesti umjetnosti i španjolskog jezika i književnosti. Za vrijeme preddiplomskog studija sudjelovala je na projektima studentskog web portala Kulturflux pišući intervjue i osvrte na izložbe. Sudjelovala je na Erasmus+ projektu ACTART te je kao dio studentskih kustoskih kolektiva sudjelovala u kuriranju izložbi projekta Uneducation u Zagrebu i Milanu te (Im)possible ecologies u Rimu. Glavni su joj interesi performativne i konceptulane suvremene umjetničke prakse koje provociraju i postavljaju pitanja te tako djeluju kao pokretači dijaloga, s fokusom na temu međuovisnosti jezika i društvenih struktura. Trenutno završava zadnju godinu diplomskog studija.
#rplus #prostorslobode
Foto: promo



